Wysłane przez estimed.pl w
Nadmierne pocenie dokucza wielu osobom, bez względu na płeć. Niejednokrotnie problem ten dotyczy osób z większą tuszą, ale nie jest to jedyny wyznacznik, czy czynnik decydujący o występowaniu problemu nadpotliwości. Jako profesjonalny gabinet medycyny estetycznej nie możemy przejść obojętnie wobec problemu nadpotliwości. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten wpis. Chcemy powiedzieć, a raczej napisać sposobach leczenia tej dolegliwości i omówienia podstawowych przyczyn jej występowania.
Czym jest nadpotliwość?
Pot służy regulacji temperatury ciała. Poprzez pocenie ciało w naturalny sposób chłodzi się oraz w niewielkim stopniu wydala produkty przemiany materii. Wydzielanie się potu jest więc zjawiskiem naturalnym i dotyczy każdego człowieka. Jednak czasami zdarza się, że wydzielanie potu zostaje zachwiane, jest ono zbyt duże w stosunku do potrzeb chłodzenia organizmu. W takim przypadku mówimy o hiperhydrozie, czyli nadpotliwości.
Problem nadpotliwości dotyczy około 1-3% społeczeństwa. W zależności od rodzaju problemu stosuje się różne metody leczenia (również gabinetowe), które mają na celu redukcję objawów, ograniczenie wydzielania potu i tym samym poprawę jakości życia pacjentów.
Jakie są przyczyny nadpotliwości?
Wiemy już, czym jest nadpotliwość. Zobaczmy teraz jakie mogą być przyczyny występowania hiperhydrozy? Mówiąc o przyczynach, musimy zwrócić uwagę na fakt, iż rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje nadpotliwości: nadpotliwość pierwotną (nierzadko na podłożu genetycznym) oraz nadpotliwość wtórną. W przypadku nadpotliwości wtórnej możemy mówić o hiperhydrozie uogólnionej, oraz miejscowej. Przyczynami jej występowania może być:
-
ostra choroba gorączkowa (infekcje),
-
nowotwory (chłoniaki),
-
stany fizjologiczne (ciąża, okres menopauzy),
-
niewydolność serca,
-
zaburzenia endokrynologiczne (hormonalne),
-
farmakoterapia,
-
uszkodzenia układu nerwowego.
Biorąc pod uwagę farmakoterapię jako jedną z przyczyn wystąpienia nadpotliwości do lekarstw, które mogą potęgować, bądź też być przyczyną hiperhydrozy będą np.:
-
leki przeciwbólowe (morfina, naproksen, tramadol),
-
leki przeciwdepresyjne (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i trójcykliczne leki przeciwdepresyjne),
-
antybiotyki i leki przeciwwirusowe (cyprofloksacyna, acyklowir, moksyfloksacyna, telitromycyna),
-
leki dermatologiczne (glikokortykosteroidy miejscowe, lidokaina, siarczek selenu),
-
leki kardiologiczne (benazepryl, karwedilol, doksazosyna, enalapryl, losartan, metoprolol, propafenon, werapamil),
-
leki hormonalne/endokrynologiczne (insulina, lewotyroksyna, prednizolon, somatotropina, testosteron, wazopresyna).
Jak się leczy nadpotliwość?
Warto wiedzieć, że nadpotliwość określana jest na podstawie skali HDSS (kwestionariusz z czteropunktową skalą):
-
pocenie niewidoczne i niewpływające codzienną aktywność – 1 pkt,
-
pocenie w tolerancji, czasem zaburza codzienną aktywność – 2 pkt,
-
pocenie na granicy tolerancji, często zaburza codzienną aktywność – 3 pkt,
-
pocenie nietolerowane, stale zaburza codzienną aktywność – 4 pkt.
Wynik 3 lub 4 oznacza nadpotliwość ciężką; wynik 1–2 nadpotliwość lekką, umiarkowaną. Do stwierdzenia „punktów zapalnych”, czyli miejsc, wymagających ograniczenia wydzielania się potu stosuje się czasami tzw. test Minora. Pozwala on na wyznaczenie dokładnej powierzchni nadpotliwości. W ramach testu smaruje się skórę jodyną (lub roztworem betadyny), a następnie (po wyschnięciu) pokrywa skrobią (np. mąką ziemniaczaną). Obszar wymagający leczenia wyraźnie ciemnieje i przybiera kolor brunatno-fioletowy.
Leczenie nadpotliwości to leczenie objawowe, które dzielimy na miejscowe, ogólne oraz zabiegowe. Metody zabiegowe stosowane jest wtedy, kiedy wcześniejsze metody nie przyniosą satysfakcjonujących pacjenta efektów.
Do polecanych metod gabinetowych pomocnych w leczeniu nadpotliwości zalicza się:
-
leczenie nadpotliwości laserem,
-
falami radiowymi,
-
falami elektromagnetycznymi,
-
leczenie toksyną botulinową (botoksem).
W przypadku leczenia gabinetowego leczenie botoksem pozwala uwolnić się od problemu nadmiernej potliwości na okres od 6 do 12 tygodni. Walka z nadmierną potliwością opiera się na wprowadzeniu stosowania specjalnie dedykowanych do leczenia tej przypadłości kosmetyków na bazie soli glinu (w przypadku potliwości pach i dłoni), czy też specjalnego rodzaju kremy z lekiem antycholinergicznum, np. glikopirolanem o różnym stężeniu.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz