Estimed.pl - Gabinet medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna i dermatochirugia

Więcej
Estimed.pl - Gabinet medycyny estetycznej

Chirurgia dziecięca

Więcej

Przyczyny i metody leczenia nadpotliwości

Nadmierne pocenie dokucza wielu osobom, bez względu na płeć. Niejednokrotnie problem ten dotyczy osób z większą tuszą, ale nie jest to jedyny wyznacznik, czy czynnik decydujący o występowaniu problemu nadpotliwości. Jako profesjonalny gabinet medycyny estetycznej nie możemy przejść obojętnie wobec problemu nadpotliwości. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten wpis. Chcemy powiedzieć, a raczej napisać sposobach leczenia tej dolegliwości i omówienia podstawowych przyczyn jej występowania.

Czym jest nadpotliwość?

Pot służy regulacji temperatury ciała. Poprzez pocenie ciało w naturalny sposób chłodzi się oraz w niewielkim stopniu wydala produkty przemiany materii. Wydzielanie się potu jest więc zjawiskiem naturalnym i dotyczy każdego człowieka. Jednak czasami zdarza się, że wydzielanie potu zostaje zachwiane, jest ono zbyt duże w stosunku do potrzeb chłodzenia organizmu. W takim przypadku mówimy o hiperhydrozie, czyli nadpotliwości.

Problem nadpotliwości dotyczy około 1-3% społeczeństwa. W zależności od rodzaju problemu stosuje się różne metody leczenia (również gabinetowe), które mają na celu redukcję objawów, ograniczenie wydzielania potu i tym samym poprawę jakości życia pacjentów.

Jakie są przyczyny nadpotliwości?

Wiemy już, czym jest nadpotliwość. Zobaczmy teraz jakie mogą być przyczyny występowania hiperhydrozy? Mówiąc o przyczynach, musimy zwrócić uwagę na fakt, iż rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje nadpotliwości: nadpotliwość pierwotną (nierzadko na podłożu genetycznym) oraz nadpotliwość wtórną. W przypadku nadpotliwości wtórnej możemy mówić o hiperhydrozie uogólnionej, oraz miejscowej. Przyczynami jej występowania może być:

 • ostra choroba gorączkowa (infekcje),

 • nowotwory (chłoniaki),

 • stany fizjologiczne (ciąża, okres menopauzy),

 • niewydolność serca,

 • zaburzenia endokrynologiczne (hormonalne),

 • farmakoterapia,

 • uszkodzenia układu nerwowego.

Biorąc pod uwagę farmakoterapię jako jedną z przyczyn wystąpienia nadpotliwości do lekarstw, które mogą potęgować, bądź też być przyczyną hiperhydrozy będą np.:

 • leki przeciwbólowe (morfina, naproksen, tramadol),

 • leki przeciwdepresyjne (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i trójcykliczne leki przeciwdepresyjne),

 • antybiotyki i leki przeciwwirusowe (cyprofloksacyna, acyklowir, moksyfloksacyna, telitromycyna),

 • leki dermatologiczne (glikokortykosteroidy miejscowe, lidokaina, siarczek selenu),

 • leki kardiologiczne (benazepryl, karwedilol, doksazosyna, enalapryl, losartan, metoprolol, propafenon, werapamil),

 • leki hormonalne/endokrynologiczne (insulina, lewotyroksyna, prednizolon, somatotropina, testosteron, wazopresyna).

Jak się leczy nadpotliwość?

Warto wiedzieć, że nadpotliwość określana jest na podstawie skali HDSS (kwestionariusz z czteropunktową skalą):

 • pocenie niewidoczne i niewpływające codzienną aktywność – 1 pkt,

 • pocenie w tolerancji, czasem zaburza codzienną aktywność – 2 pkt,

 • pocenie na granicy tolerancji, często zaburza codzienną aktywność – 3 pkt,

 • pocenie nietolerowane, stale zaburza codzienną aktywność – 4 pkt.

Wynik 3 lub 4 oznacza nadpotliwość ciężką; wynik 1–2 nadpotliwość lekką, umiarkowaną. Do stwierdzenia „punktów zapalnych”, czyli miejsc, wymagających ograniczenia wydzielania się potu stosuje się czasami tzw. test Minora. Pozwala on na wyznaczenie dokładnej powierzchni nadpotliwości. W ramach testu smaruje się skórę jodyną (lub roztworem betadyny), a następnie (po wyschnięciu) pokrywa skrobią (np. mąką ziemniaczaną). Obszar wymagający leczenia wyraźnie ciemnieje i przybiera kolor brunatno-fioletowy.

Leczenie nadpotliwości to leczenie objawowe, które dzielimy na miejscowe, ogólne oraz zabiegowe. Metody zabiegowe stosowane jest wtedy, kiedy wcześniejsze metody nie przyniosą satysfakcjonujących pacjenta efektów.

Do polecanych metod gabinetowych pomocnych w leczeniu nadpotliwości zalicza się:

W przypadku leczenia gabinetowego leczenie botoksem pozwala uwolnić się od problemu nadmiernej potliwości na okres od 6 do 12 tygodni. Walka z nadmierną potliwością opiera się na wprowadzeniu stosowania specjalnie dedykowanych do leczenia tej przypadłości kosmetyków na bazie soli glinu (w przypadku potliwości pach i dłoni), czy też specjalnego rodzaju kremy z lekiem antycholinergicznum, np. glikopirolanem o różnym stężeniu.